„Nemyslím si, že existuje najlepší spôsob stravovania vhodný pre všetkých“

Zdroj: refresher.sk
Dátum: 29. november 

Len málokedy vám prinášame rozhovory s ľuďmi známymi z televízneho prostredia, ale dnes urobíme výnimku. Martin PYCO Rausch si nás totiž získal svojou osobnosťou, vystupovaním a predovšetkým láskou k vareniu, ktorú je naozaj cítiť. A práve na tému gastronómie sme sa s rodákom z nášho hlavného mesta porozprávali trochu detailnejšie. Nebudeme vás teda zbytočne ďalej napínať, pustíme sa do toho..

Dobrý deň, Martin, hneď na úvod rozhovoru nám môžete prezradiť, ako sa vám momentálne darí a aký bol, respektíve stále je váš rok 2016.

Dobrý deň aj vám, ďakujem, pomaly finišujem a teším sa na koniec môjho snáď najproduktívnejšieho roku vôbec. Výnimočne som absolvoval obidve televízne sezóny za sebou a popri tom stihol napísať, nafotiť, uvariť a vydať knihu, ktorá práve dorazila na pulty kníhkupectiev. Bol to naozaj hustý rok a cítim, že mám dosť… Aj keď promo a s tým spojený kolotoč, ešte ani nezačali.

99 % ľudí vás pozná predovšetkým z televíznych obrazoviek, ale my sme sa rozhodli zistiť niečo viac o vašej druhej vášni, a teda gastronómii. Skúsite nám prosím priblížiť váš vzťah k jedlu? Asi to nebude len akási nutnosť, že? 

Mne by bolo v živote zo seba veľmi smutno, keby jedlo, ale aj varenie, vnímam len ako nutnosť. Práve fakt, že som mu prepadol ako pôžitku a koníčku, robí môj život zmysluplnejším. A robiť to, čo nás baví = vysnívaná práca. Bez ohľadu na to, či vás niekto pozná alebo nie.

Kedy a z akého dôvodu ste sa rozhodli pre publikovanie vlastných receptov a tipov prostredníctvom kníh? 

Ako väčšina osudových momentov v živote, tak aj tento prišiel celkom nevinne a prirodzene. Približne pred šiestimi rokmi som chcel kamarátom vytvoriť darček, zväzok niekoľkých obľúbených receptov z vlastnej kuchyne. Nakoniec to ale prerástlo do myšlienky vytvoriť prvú knihu a podeliť sa o nápady, respektíve chute so širokou verejnosťou. A dnes, ani neviem ako, mám na poličke vlastnú trilógiu.

Ako už bolo spomenuté, na pulty kníhkupectiev práve dorazila vaša už v poradí tretia kniha s titulom „4 ročné obdobia“. V čom je odlišná od tých ostatných? 

Zásadnou novinkou je delenie na kapitoly podľa ročných období, ako už vyplýva z názvu. Jedlá som cielene vytváral tak, aby s použitím sezónne dostupného ovocia a zeleniny, poskytli dostatok čerstvej inšpirácie v ktorejkoľvek časti roku. A taktiež som sa vyhýbal notoricky známym postupom. Ak by som to mal zhrnúť, tak prvá kniha bola zbierkou obľúbených receptov, druhá znamenala smelšiu tvorivosť a tretia je súborom rád, návodov a podnetov pre všetkých 365 dní.

Aj tentokrát bolo vo vašej réžii úplne všetko, od prípravy, cez fotografie až po sprievodné komentáre alebo ste si prizvali niekoho na menšiu výpomoc? 

Nápady, príprava, foodstyling, text aj fotografie sú opäť mojou autorskou tvorbou. Ale zlomovým bodom sa pre tento osvedčený koncept stalo účinkovanie hosťa. Silvia Horecká je nadšencom zdravého stravovania a pôsobí ako gastrokonzultant. Je autorkou viacnásobne oceneného blogu s názvom „TERAPIA JEDLOM“ a dlhodobo pre mňa symbolizuje dôveryhodný zdroj informácií. V každej kapitole opisuje, čo je počas roka na tanieri najvhodnejšie kombinovať a čomu je dobré sa vyhnúť. Veľmi ma bavia naše konverzácie, ľudsky sme si klikli a chcel som daný element preniesť aj do knihy. Som vďačný, že Silvia pozvanie prijala.

Ak by ste museli vybrať len jeden jediný recept z vášho najnovšieho diela a presvedčiť ním ľudí k vegetariánstvu, ktorý by to bol? 

To zo zásady nerobím. Ja si totiž nemyslím, že existuje všeobecne najlepší spôsob stravovania vhodný pre všetkých, odhliadnuc od toho, že mojím pravidlom je ľudí nepresviedčať. Razím teóriu pestrosti a čerstvosti, výhodu majú práve tí, ktorí obľubujú prioritne zdravé a kvalitné suroviny. Mäso do základnej kategórie potrebností neradím, dokonca kvôli láske k zvieratám mám s ním aj etický a morálny problém. Dané veci ale do svojich kníh vôbec neťahám. V písanej forme chcem byť inšpiráciou a demonštrujem pestrosť nápadov s cieľom osloviť ľudí, ktorí tiež milujú varenie. Bez ohľadu na škatuľkovanie. Nálepky totiž len zbytočne zaslepujú konverzáciu.

Nerozmýšľali ste  aj nad inou formou prezentácie? Napríklad skrz videoblog, ktorý by vám určite nebol cudzí. 

Samozrejme, mám to stále odložené na poličke nápadov. Videoblogov je požehnane, priniesol by som najskôr asi podobnú formu s vlastným obsahom, ale zatiaľ som si na to nenašiel čas. Dávam si na veciach záležať, takže určite by som si to točil a taktiež strihal na kolene, keďže tieto technické záležitosti ma veľmi bavia. To by bola ďalšia práca na plný úväzok, čo si pri momentálnom životnom tempe nedokážem dovoliť.

Je možné, že vás niekedy budeme mať možnosť vidieť na obrazovkách televízie v pozícii kuchára vo vlastnej relácii zameranej na zdravší životný štýl? 

V posledných rokoch už stihlo prísť aj zopár oficiálnych ponúk, ale kým som zaparkovaný v garáži moderátorov veľkých programov, nedá sa to všetko naraz. Aspoň je to tak necítim a nechcem. Rád sa na veci plne sústredím a neberiem všetko. Variť pred kamerou môžem aj keď budem starší, napríklad aj na Youtube.

A naopak, je možné, že sa úplne vytratíte z televízie a budete sa venovať výlučne len kulinárskej činnosti a tvorbe knižného obsahu? 

Áno, to je celkom reálna teória. Pri štarte každého televízneho projektu si hovorím: Rob to s pocitom, že sa to už nebude opakovať. Príprava knihy mi vždy zaberie rok čistého času, ale ten pocit držať v ruke voňavú knihu, kde každá strana mapuje moje nápady, kreativitu a energiu, je k nezaplateniu. Kým budem mať čitateľa, chcem v tom pokračovať. Vždy keď som mal pocit, že je čas v televízii skončiť, prišiel projekt, ktorý ma začal naozaj baviť. Osud.

Pýtať sa vás na dôvod, prečo ste sa stali vegetariánom, neplánujeme, ale zaujímalo by nás, či pripúšťate možnosť návratu k mäsovým pokrmom? 

Dobrovoľne nemám k tomu dôvod. Je to ako keď sa vyliečeného fajčiara opýtate, či sa vráti k cigaretám. Len s tým rozdielom, že mne mäso ani predtým príliš nechutilo. Vlastne ho vôbec neriešim, ani neverbujem ľudí, pretože to musí byť slobodné rozhodnutie. Mňa vždy pobaví, ak niekto o vegetariánovi diskutuje sypúc fakty o tom, že mäso je základ výživy a snažia sa navodiť vo vás pocit, že boli osobne medzi lovcami a zberačmi. Zvyčajne sú to ľudia s nabalenými názormi, ktorí nevedia variť vôbec alebo zvládnu steak či sviečkovú podľa receptu od mamy. Všeobecne ideálny zdravý tanier pre všetkých, to je utópia. Mňa debaty o vegetariánstve vlastne trochu unavujú, s ľuďmi sa zväčša rozprávam o samotnom varení, vymieňame si nápady, postupy a vychytávky… Kto, čo a prečo nejedáva je automaticky druhoradé.

Chápeme. Čo je ale základom každého kvalitného jedla podľa Martina PYCA Rauscha? Respektíve, ktorá surovina by vám v kuchyni chýbala najviac? 

Za normálnych okolností by som na to nevedel odpovedať priamo. Aj pri tretej knihe som do záverečného indexu použitých surovín nahadzoval všetky údaje sám. Takže bezpečne môžem prehlásiť, že najčastejšie použitou surovinou je olivový olej. Ak nepočítam morskú soľ, tak za zmienku stojí taktiež cesnak, cibuľa, rasca, škorica, čerstvé vňate, med a koreniny. Snažím sa neznehodnocovať čerstvé suroviny zbytočne dlhou tepelnou úpravou a neprekombinovať chute. Pestrosť a jednoduchosť sa musia priateliť.

Stíhate popri všetkých povinnostiach sledovať aspoň občas aj náš web? Ak áno, čo hovoríte na sekciu článkov zameranú na gastronómiu? Dá sa tam nájsť aspoň trochu inšpirácie alebo by sme na tom mohli popracovať? 

Je veľmi sofistikované, že preklik na gastro je u vás cez sekciu umenie, absolútne súhlasím. Akurát neviem, či by som v praxi hľadal gastronómiu práve cez menovaný odkaz. Budem však úprimný, až tak veľa som toho neotváral, aby som si dovolil vás hodnotiť. Páči sa mi však, že tam nehrajú hlavnú úlohu stužené tuky, kilogramy cukru a iné „mňamky“, ktoré neraz vidíme v takzvaných „tradičných“ receptoch.

Ďakujeme. Môžeme vás teraz poprosiť o rýchly recept, ktorý s ľahkosťou zvládnu aj amatérski kuchári či študenti na internátoch? 

Ja som na internáte nikdy nebýval, ale kamaráti spomínali, že namiesto kuchyne tam stačí otvárač na konzervy… Väčšina mojich receptov je jednoduchá a vhodná aj pre začiatočníkov. Veľmi rád však prekvapujem, napríklad z kilogramu cibule, zopár byliniek a korenín môžete urobiť dokonalú, sýtu a chuťovo výraznú večeru za pár eur pre celú rodinu. Čekujte stranu 152 v knihe „Moje jedlo 3“ :).

Tak ako každého, tak ani vás neminie naša klasická „Refresher“ otázka. A to, aký film, seriál, hudobný album, hru alebo technickú vychytávku by ste vrelo odporučili aj našim čitateľom? 

S hudbou to mám stále inak, vždy niečo objavím a potom sa toho neviem nabažiť, až to postupne prejde do môjho historického rebríčka. Napríklad, toto leto som vo veľkom prežil na hudbe pána menom Michael Kiwanuka. Kúpil som si kompletne celú diskografiu, ale špeciálne nový album LOVE AND HATE mi navždy bude pripomínať rok 2016. V aute mi momentálne hra Nick Waterhouse. Zo seriálov som naposledy fičal ešte na Walking Dead a celkom ma zaujal aj najnovší The Young Pope. Keď sa potrebujem upokojiť alebo aj sústrediť, už rok zapínam na mobile logickú hru s názvom TWO DOTS.

Na záver rozhovoru nám môžete ešte prezradiť vaše plány na najbližšie obdobie, ale aj to, kde vidíte samého seba o takých 5-10 rokov? 

Mám pred sebou turné a mediálnu podporu čerstvo vydanej knihy a keďže sme v období pred Vianocami, tak väčšiu časť besied plánujem až na budúci rok. Opäť by som chcel obehnúť celé Slovensko a možno sa konečne dostanem na autogramiádu aj do Prahy. Mnohí Česi mi píšu, že si knihu kúpili, zatiaľ čo kníhkupci tvrdia, že v Českej republike sa neoplatí slovenskú kuchárku ani objednávať do predajne kvôli jazykovej bariére. Doteraz tomu vlastne nerozumiem… No a v roku 2017 plánujeme tretiu sériu šou Tvoja tvár znie povedome. Taktiež by som znovu rád začal cestovať, všeobecne spomaliť, spať, odpočívať a hovoriť: „Nie, ďakujem.“.

P.S. – Určite si nezabudnite knižku Moje jedlo 3 – Štyri ročné obdobia zakúpiť na stránke Martinusu.